#6-32 Hex Lock Nut, Nylon Insert, NM Series, UNC, 18-8 Stainless Steel, Plain
SKU: 11069
Description
#6-32 Hex Lock Nut, Nylon Insert, NM Series, UNC, 18-8 Stainless Steel, Plain
Specifications
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| system-of-measurement | Imperial (Inch) |
| application-type | Nylon Insert Lock Nut |
| series | NM – Regular Lock Nut |
| diameter | #6 |
| diameter-thread-size | #6-32 |
| material | Stainless Steel |
| grade | 18-8 |
| finish | Plain |
| thread | UNC – Coarse |
| thickness | 0.178" |
| width-across-flats | 0.309" |
| drive-size | 5/16" |
| quantity | Pack, Case |
Related products
-

3/8″-16 X 5/8″ X 1/2″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel
-

5/16″-18 X 9/16″ X 15/32″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Plain
-

1/4″-20 X 7/16″ X 3/8″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel
-

#10-32 X 3/8″ X 25/64″ Acorn Cap Nut, 1 Piece, Closed End, UNF, 18-8 Stainless Steel