5/16″-18 Serrated Flange Nut, UNC, Case Hardened Steel, Zinc
SKU: 11066
Description
5/16″-18 Serrated Flange Nut, UNC, Case Hardened Steel, Zinc
Specifications
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| system-of-measurement | Imperial (Inch) |
| application-type | Serrated |
| diameter | 5/16" |
| diameter-thread-size | 5/16"-18 |
| material | Steel |
| grade | Case Hardened |
| finish | Zinc Clear |
| thread | UNC – Coarse |
| thickness | 0.283" |
| width-across-flats | 0.495" |
| drive-size | 1/2" |
| quantity | Pack, Case |
Related products
-

5/16″-18 X 9/16″ X 15/32″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel
-

1/4″-20 X 7/16″ X 3/8″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel
-

1/4″-20 X 7/16″ X 15/32″ Acorn Cap Nut, 1 Piece, Closed End, 18-8 Stainless Steel
-

#10-24 X 3/8″ X 5/16″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel