3/8″-16 Finished Hex Nut, UNC, 18-8 Stainless Steel
SKU: 11092
Description
3/8″-16 Finished Hex Nut, UNC, 18-8 Stainless Steel
Specifications
| Weight | N/A |
|---|---|
| Dimensions | N/A |
| system-of-measurement | Imperial (Inch) |
| diameter-thread-size | 3/8"-16 |
| material | Stainless Steel |
| grade | 18-8 |
| finish | Plain |
| thread | UNC – Coarse |
| thickness | 0.329" |
| width-across-flats | 0.557" |
| drive-size | 9/16" |
| quantity | Pack, Case |
Related products
-

#10-24 X 3/8″ X 5/16″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel
-

1/4″-20 X 7/16″ X 15/32″ Acorn Cap Nut, 1 Piece, Closed End, 18-8 Stainless Steel
-

1/4″-20 X 7/16″ X 3/8″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Plain
-

5/16″-18 X 9/16″ X 15/32″ Acorn Cap Nut, 2 Piece, Closed End, Steel, Nickel